„Geriausių renovacijos projektų istorijos įkvepia ir parodo, kad susitelkę gyventojai gali pagerinti ne tik savo gyvenimo kokybę, bet ir aplinką, prisidėti prie energijos išteklių taupymo. Gerieji pavyzdžiai rodo, kad viską įmanoma pasiekti bendru darbu. Todėl labai svarbu, kad rinkimuose dalyvavę gyventojai balsavo ir įvertino geriausias ir pasisekusias istorijas“, – pabrėžia Pastatų energinio taupumo departamento Projektų įgyvendinimo ir priežiūros skyriaus vedėja Gintarė Burbienė.

Verta atkreipti dėmesį, kad nors šie trys daugiabučiai sulaukė daugiausia balsų, laimėtojai yra visi šalyje iki šiol atnaujintų daugiabučių gyventojai, nes dėl modernizacijos teikiamų privalumų jų gyvenimo kokybė labai pagerėjo.

Renovacijai įkvėpė rekonstruojamas senamiestis

Metų renovacijos projekto konkurse ypač pasižymėjo Klaipėdos atnaujinti daugiabučiai. Daugiausia balsų surinko ir nugalėtoju tapo šiame mieste, Pilies g. 3, esantis pastatas. Gyvenamasis namas pasikeitė iš išorės ir vidaus – apšiltinus fasadą, sutvarkius šildymo ir kitas sistemas pasiekta B energinio efektyvumo klasė, energijos sutaupymas per metus siekia 74,71 proc. Gyventojus atsinaujinti paskatino ne tik didelių išlaidų reikalaujantys remontai, bet ir priešais daugiabutį tvarkoma piliavietė. Buvo atnaujintas ne tik daugiabutis, bet ir įrengti nauji lauko žibintai, sutvarkyta važiuojamoji kiemo dalis. Klaipėdos miesto turistams ar svečiams iš sutvarkytos piliavietės atsiveria vaizdas į gražius modernizuotus daugiabučius.

Plungėje renovacijos procesai jau įsibėgėję

Antrąją vietą užėmęs Dariaus ir Girėno g. 40, Plungėje, esančio daugiabučio projektas visai nedaug atsiliko nuo pirmosios vietos laimėtojo. Gyventojams didžiausia motyvacija imtis daugiabučio renovacijos buvo didelės šildymo sąnaudos ir nusidėvėjęs stogas. Po pastato atnaujinimo pavyko pasiekti B energinio efektyvumo klasę nuo prieš tai buvusios F – šiluminės energijos sutaupymas dabar siekia 65,80 proc., o anglies dvideginio išmetama beveik 3,5 karto mažiau. Be to, buvo sutvarkyti įėjimai į laiptines, gyventojai planuoja išplėsti automobilių aikštelę. Šiame Plungės kvartale beveik visi daugiabučiai renovuoti arba ruošiamasi juos renovuoti, o atnaujinus šį daugiabutį sujudo ir kitų daugiabučių gyventojai.

Pokyčiams įkvėpė ir kitus

Trečiąją vietą užėmė Taikos pr. 34, Klaipėdoje, esantis daugiabutis. Gyventojai renovacijai pasiryžo kylant šildymo kainoms ir siekdami sutvarkyti blogėjančią pastato būklę. Po namo modernizacijos iš E pasiekta B pastato energinio naudingumo klasė. Įgyvendintos visos numatytos energijos efektyvumą didinančios priemonės. Šilumos suvartojimą pavyko sumažinti beveik per pusę. Šio daugiabučio modernizacija tapo pavyzdžiu ir įkvėpimu greta esančio daugiabučio gyventojams, kurie iki tol negalėjo priimti bendro sprendimo.

Metų renovacijos projekto konkursas

Šie daugiabučiai dalyvavo Metų renovacijos projekto rinkimuose, kuriuos inicijavo APVA. Verta prisiminti, kad nors graži daugiabučio išvaizda po atliktų darbų ir mažesnės šildymo sąskaitos svarbu, ilgalaikėje perspektyvoje renovacijos darbai prisideda tiek prie gyventojų gerovės kūrimo, tiek prie ekonomikos konkurencingumo stiprinimo ir šalies klimato kaitos mažinimo įsipareigojimų vykdymo.

Nuo 2013 metų, kai į daugiabučių renovacijos procesus įsitraukė šalies savivaldybės, buvo atnaujinta beveik 3,5 tūkst. daugiabučių, per 1,4 tūkst. jų šiuo metu modernizuojama.

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) inicijavo Metų renovacijos projekto rinkimus, kurių metu vi– suomenei buvo pristatyti praėjusiais metais atnaujinti daugiabučiai ir jų istorijos. Iš viso rinkimuose dalyvavo 11 projektų, iš jų daugiausia simpatijų sulaukė trys daugiabučiai: Pilies g. 3, Klaipėdoje, Dariaus ir Girėno g. 40, Plungėje, ir Taikos pr. 34, Klaipėdoje. Daugiau informacijos apie Daugiabučių atnaujinimo (modernizavimo) programą galite rasti: https://modernizuok.apva.lt/ arba telefonu 8 614 99 699.

Foto ir informacija iš: https://www.lrytas.lt/bustas/nekilnojamasis-turtas/2023/05/04/news/isrinktas-sekmingiausias-praejusiu-metu-renovacijos-projektas–26915030