Renovacijos tempai Vilniaus mieste, lyginant su kitomis savivaldybėmis, yra nepakankami. Pasak Jono Ūselio, didžiausios Vilniaus daugiabučių namų savininkų bendrijos “Juna” pirmininko, renovaciją paspartinti būtų galima, jei investicinių planų rengimas būtų perduotas specialiai šiai veiklai įkurtam fondui. Tai padėtų išsklaidyti žmonių baimes, leistų susidaryti jiems aiškų vaizdą dėl renovacijos kainos, lengviau apsispręsti bei keliais mėnesiais sutrumpinti pasirengimo renovacijai procesą.

„Žmonės nori aiškiai ir konkrečiai žinoti kiek renovacija jiems kainuos, o pagal dabar egzistuojančią tvarką, pirminiame etape tokio tikslaus atsakymo mes pateikti negalime – visų pirma reikia parengti investicinį planą. Šio plano parengimas vienam namui kainuoja apie 500-700 eurų. Tai žmones glumina.“ – sako J. Ūselis.

Pasak pastatų priežiūros eksperto, gerosios praktikos pavyzdžiai gyventojams nėra svarus argumentas renovacijai pasiryžti, nes dažnai probleminiai atvejai, nuskamba garsiau ir labiau įsitvirtina žmonių sąmonėje. Be to, visuomenė yra linkusi priimti sprendimus, tik gerai pasvėrusi finansinę jų išraišką. Todėl norint išjudinti renovaciją, jau pirminiame etape reikia pateikti žmogui labai konkretų ir aiškų pasiūlymą dėl renovacijos kainos.

„Savivaldybė turėtų sudaryti investicinių planų rengimui skirtą modernizavimo fondą, kuriame dirbtų už investicinių planų, finansinių paskačiavimų sudarymą ir pristatymą atsakingi specialistai. Didžioji dalis senų daugiabučių yra sovietinės, stambiaplokščių dalių statybos – jų techniniai planai yra tipiniai, kartotiniai, todėl investicinius planus jiems parengti, apskaičiuoti šilumos sąnaudas, nėra labai didelis darbas ir dviračio išradinėti dėl kiekvieno namo investicinio plano nebereikia. Reikia komandos, kuri rengtų investicinius planus ir pateiktų gyventojams konkrečius pasiūlymus, su aiškia renovacijos kaina,“ – sako J. Ūselis.

Pasak pašnekovo, tokiu būdu, pirminis renovacijos etapas būtų sutrumpintas mažiausiai 2-3- mėnesiais. Nebereiktų įkalbinėti žmonių ryžtis investicinio plano rengimui, nes jis jau būtų parengtas ir kiekvienam butui apskaičiuota mokėtina suma. Prieš akis turėdami aiškius skaičius, gyventojai per 2 savaites galėtų apsispręsti, ar pritaria renovacijai, ar ne.

„Tikiuosi, kad kartu su Būsto rūmų prezidente Daiva Matoniene galėsime šį pasiūlymą pristatyti savivaldybės atstovams. Lėšų investicinių planų rengimo fondui Savivaldybė tikrai gali rasti. Pataupyti yra galimybių. Galima nenupirkti vieno kito didelio brangaus medžio, o skirti lėšų darbams, kurie išjudintų renovaciją. “- teigia bendrijos „Juna“ pirmininkas.

Įsteigus modernizavimo fondą investicinių planų rengimui, būtų sutaupyta laiko ir pinigų, išaugtų renovacijos tempai, jau pirminiame etape būtų išsklaidytos žmonių žmonių abejonės dėl finansinių įsipareigojimų. Pasak J. Ūselio spartinti renovacijos procesą yra būtina – to reikalauja tiek klimato kaita, tiek mūsų įsipareigojimai Europos Sąjungai.

Jonas Ūselis vadovauja Vilniaus daugiabučių namų savininkų bendrijai “Juna”, kuri vienija 56 daugiabučius;  yra UAB „Adminsta“ direktorius.