Lietuvos būsto rūmai atsižvelgdami į susiklosčiusią situaciją dėl COVID-19 ligos (koronavirusinės infekcijos) plitimo grėsmės, kreipiasi į Lietuvos Respublikos Vyriausybę ir Aplinkos ministeriją dėl egzistuojančio poreikio skubiai keisti esamą teisinį reglamentavimą,  susijusį su informacijos teikimu bendrojo naudojimo objektų patalpose butų ir kitų patalpų savininkams bei daugiabučių namų bendrijų, jungtinės veiklos sutarties įgaliotų asmenų ir bendrojo naudojimo objektų administratorių organizuojamais ir vykdomais savininkų susirinkimais / balsavimais dėl bendrojo naudojimo objektų atnaujinimo darbų.

Dabartinė situacija: einama tiesiai į ligos židinį

Lietuvos būsto rūmų prezidentė Daiva Matonienė teigia,  kad „Situacija yra tokia, kad savininkams nėra sudaryta sveikatai saugi aplinka, į jų poreikius bei interesus neatsižvelgiama, neišnaudojamos elektroninės priemonės gauti ir teikti informaciją. Teikiant informaciją bendrojo naudojimo objektų vietose ir kabinant informaciją skelbimų lentose, neišvengiamai kyla pavojus dėl COVID-19 ligos plitimo grėsmės“.

Dar 2020 m. pavasarį  buvusi situacija atskleidė, kad itin greitai virusas plinta daugiabučiuose namuose. Todėl būtina apsaugoti asmenis nuo pavojingo būriavimosi vienoje vietoje, bendrojo naudojimo objektų patalpose prie skelbimų lentų ar pašto dėžučių. Virusas plinta ir per paviršius, todėl tokių pranešimų teikimas bendrojo naudojimo objektų laiptinėse ar į pašto dėžutes tik pagreitina jos plitimą.

Neišnaudojamos skaitmeninės galimybės

Pandemija smogusi 2020-siais sudrebino ir virtualią erdvę – ji tapo išsigelbėjimu ir darbo įrankiu, be kurio dabar kone neleidžiame nei dienos. Vis dar senų teisinių reglamentų besilaikantys savininkai, administratoriai ir daugiabučių namų bendrijų atstovai tarsi įspausti į kampą ir atskirti nuo technologijų, kurios užtikrintų ne tik administratorių ir gyventojų saugumą, bet ir greičiau bei efektyviau padėtų spręsti skubius klausimus. Atkreiptinas dėmesys, kad dabartinis reglamentavimas apsunkina informacijos teikimą savininkams ir visiškai nesustabdo COVID-19 ligos plitimo. Atsižvelgiant į tai,  Lietuvos būsto rūmai siūlo  tobulinti teisinį reguliavimą, kad patys savininkai galėtų pasirinkti dėl informacijos gavimo būdo kitomis priemonėmis. Lietuvos būsto rūmai siūlo peržiūrėti susirinkimo organizavimo nuotoliniu būdu galimybes. Šiai dienai, teisės aktai neįtvirtina galimybės būsto valdytojams susirinkimus organizuoti nuotoliniu būdu.